Zmniejszenie umieralności i liczby przyjęć na OIT w szpitalu w Hiszpanii

Wprowadzenie protokołu badań przesiewowych w kierunku sepsy z wykorzystaniem PCT jako parametru standardowego

Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Peseta, który jest dużym szpitalem wojewódzkim w Walencji, Hiszpania, wprowadzenie protokołu badań przesiewowych w kierunku sepsy z wykorzystaniem prokalcytoniny (PCT) jako parametru standardowego doprowadziło do zmniejszenia umieralności oraz spadku liczby przyjęć na OIT.

Na samym tylko oddziale wewnętrznym wydatki na antybiotyki zostały zmniejszone o 30%.

„Prostota obsługi analizatora AQT90 FLEX firmy Radiometer pozwoliła wykorzystać zasoby oddziału na inne cele. Analizator potrzebuje mniej miejsca, mniej materiałów eksploatacyjnych i bardzo ograniczonej konserwacji w porównaniu do innych systemów oznaczania prokalcytoniny.

Ponadto urządzenie jest wyposażone w procedury kontroli jakości, które wykrywają bezpośrednie błędy w trakcie każdego pomiaru, oraz w kontrolę systemu regularnie monitorującą jego status. Sprawia to, że analizator działa dokładnie i precyzyjnie”, mówi dr Nuria Estañ Capell, kierownik zakładu analiz klinicznych.

O szpitalu

  • Szpital Uniwersytecki im. dr. Peseta

  • Zakład analiz klinicznych

Laboratorium kliniczne w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Peseta w Walencji jest jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w Hiszpanii. 

Dzięki kierownik zakładu analiz klinicznych, dr Nurii Estañ Capell, procesy przedanalityczne, analityczne i poanalityczne zostały połączone w automatycznym łańcuchu, co znacząco poprawiło czas reakcji.

Automatyzacja doprowadziła także do zmniejszenia liczby rutynowych czynności związanych z magazynem i zapasami, pozwalając na zajęcie się innymi zadaniami.

Łatwość użytkowania analizatora AQT90 FLEX firmy Radiometer spowodowała przesunięcie zasobów oddziału do innych zadań. Urządzenie potrzebuje mniej miejsca, mniej materiałów eksploatacyjnych i bardzo ograniczonej konserwacji w porównaniu do innych systemów oznaczania prokalcytoniny.

- Dr Nuria Estañ Capell, kierownik zakładu analiz klinicznych

Nuria Estañ Capell, Head of the Clinical Analysis Department

Nuria Estañ Capell, kierownik zakładu analiz klinicznych 


Analizator AQT90 FLEX

Analizator AQT90 FLEX ogrywał istotną rolę w reorganizacji laboratorium. W przypadku analizatora AQT90 FLEX nie ma konieczności przygotowania próbki krwi po pobraniu. 

Obowiązujące wcześniej procesy mogły czasem doprowadzić do wystąpienia błędów przedanalitycznych i ich poważnych następstw dla pacjenta i/lub zagrożenia dla zdrowia operatora z powodu ryzyka biologicznego związanego z pracą z próbkami krwi. 

Analizator może zmierzyć stężenie prokalcytoniny w ciągu 21 minut, co sprawia, że jest skutecznym narzędziem umożliwiającym wczesne wykrycie sepsy i wstrząsu septycznego. 

„Wzięliśmy udział w europejskim badaniu, w którym analizator AQT90 FLEX porównywano z uznawanym za złoty standard urządzeniem B·R·A·H·M·S® KRYPTOR® oraz systemem używanym przez nas wcześniej” — mówi dr Estañ.

Mimo iż te dwie metody są ze sobą porównywalne pod względem niezawodności, czasu oczekiwania i kosztu, zakład prowadzony przez dr Estañ wybrał rozwiązanie firmy Radiometer. 

„Aparat ten jest prostszy, zajmuje mniej przestrzeni, wykorzystuje mniej materiałów eksploatacyjnych i wymaga bardzo niewielu czynności konserwacyjnych. Ponadto urządzenie jest wyposażone w procedury kontroli jakości, które wykrywają bezpośrednie błędy w trakcie każdego pomiaru, oraz w kontrolę systemu regularnie monitorującą jego status. Sprawia to, że analizator działa dokładnie i precyzyjnie”. 

Kierownik zakładu uważa, że każdy z pracowników laboratorium może z łatwością używać analizatora AQT90 FLEX po zapoznaniu się z podręcznikiem załadowanym do szpitalnej sieci intranet.

Dodatkowym czynnikiem, który zadecydował o wyborze firmy Radiometer, było lokalne wsparcie techniczne. Oznacza to, że ewentualne problemy można rozwiązać szybko, unikając przestojów, kiedy analizator jest niedostępny. Ten czynnik jest bardzo ważny dla szpitali takich jak placówka im. dr. Peseta, gdzie wprowadzono protokół badań przesiewowych w kierunku sepsy „Code Sepsis”.

Protokołu badań przesiewowych w kierunku sepsy

Protokół został uzgodniony wspólnie przez różne oddziały w 2012 r. w celu wczesnego wykrywania sepsy i obejmuje, pośród innych parametrów, oznaczenie PCT jako standardowe badanie przesiewowe. 

Szpital Uniwersytecki im. dr. Peseta był drugą placówką w Hiszpanii, w której wdrożono ten system i która jest monitorowana przez pionierski szpital Son Llàtzer w Palma de Mallorca. 

„Zaczęło się od szpitalnego oddziału ratunkowego, a ostatecznie skończyło na całej placówce. W naszym przypadku program jest koordynowany przez personel pielęgniarski” — wyjaśnia dr Estañ. 

Kiedy pojawi się dodatni wynik testu w kierunku sepsy, w systemie komputerowym uruchamiany jest alarm, dzięki czemu pacjent może szybko otrzymać antybiotykoterapię.

- Dr Nuria Estañ Capell, kierownik zakładu analiz klinicznych

Wyniki wprowadzeniu „Code Sepsis”

Ta praktyka zapewniła szpitalowi im. dr. Peseta istotne wyniki. W pierwszym roku po wprowadzeniu „Code Sepsis” zaobserwowano spadek umieralności oraz liczby przyjęć na OIT, a także liczby przypadków niepotrzebnej antybiotykoterapii, zapobiegając pojawieniu się bakterii wielolekoopornych i zakażeń szpitalnych. 

„W Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Peseta codziennie przyjmujemy trzy osoby z sepsą, tj. około 1000 pacjentów rocznie, a wskaźnik umieralności w 2012 r. wynosił 24% i był niższy od średniej krajowej wynoszącej 33%. Po wprowadzeniu protokołu „Code Sepsis” udało nam się ograniczyć wskaźnik umieralności do 17% w 2016 r.

Ta nowa metoda, jak można było się spodziewać, miała także wpływ na wydatki szpitala. „Na samym tylko oddziale wewnętrznym wydatki na antybiotyki zostały zmniejszone o 30%” — mówi dr Estañ.

Uwaga dotycząca znaków towarowych

B · R · A · H · M · S PCT® i B · R · A · H · M · S® są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy B · R · A · H · M · S GmbH; KRYPTOR® jest zarejestrowanym znakiem towarowym Cisbio Bioassays; Wszystkie pozostałe znaki towarowe należą do ich właścicieli.

Na tej stronie wykorzystywane są pliki cookies

Pliki cookies
Potwierdź swoje konto Radiometer

Wprowadź poprawny adres e-mail

KONTYNUUJ
Podając swój adres e-mail, akceptujesz politykę prywatności
Firma Radiometer korzysta z Microsoft Azure AD do autoryzacji dostępu klientów. Jeśli już jesteś zarejestrowany, możesz zalogować się w Microsoft Azure AD za pomocą danych logowania Microsoft Azure AD.
Już jesteś zarejestrowany
Firma Radiometer korzysta z Microsoft Azure AD do autoryzacji dostępu klientów. Jeśli już jesteś zarejestrowany, możesz zalogować się w Microsoft Azure AD za pomocą danych logowania Microsoft Azure AD.
Dziękujemy

W wiadomości e-mail wyślemy zaproszenie do logowania za pomocą Microsoft Azure AD

Firma Radiometer korzysta z Microsoft Azure AD do autoryzacji dostępu klientów.
Przepraszamy

Twój adres e-mail nie jest zarejestrowany u nas

Wcześniej wysłaliśmy zaproszenie e-mailem

Kliknij „Rozpocznij” w wiadomości e-mail, aby zaakceptować zaproszenie

Firma Radiometer korzysta z Microsoft Azure AD do autoryzacji dostępu klientów.
Przepraszamy

Nie udało nam się przetworzyć Twojej prośby z powodu błędu komunikacji

Przepraszamy

To konto nie otrzymało dostępu do portalu

W celu autoryzacji użytkowników firma Radiometer używa usługi Microsoft AZURE Active Directory (AZURE AD)

Firma Radiometer wykorzystuje AZURE AD do zapewnienia bezpiecznego dostępu do dokumentów, zasobów i innych usług na naszym portalu informacyjnym dla klientów i partnerów.

Możesz zalogować się do portalu dla klientów Radiometer za pomocą tych samych danych logowania, jeśli Twoja firma już korzysta z AZURE AD.

Główne zalety

  • Można wykorzystać już istniejące dane logowania Active Directory
  • Jedno logowanie
  • Te same dane do przyszłych usług
  • Prośba o dostęp

    Otrzymasz zaproszenie do naszych usług w wiadomości e-mail po zatwierdzeniu Twojej prośby.

    Po zaakceptowaniu zaproszenia możesz zalogować się do portalu dla klientów Radiometer za pomocą tych samych danych logowania, jeśli Twoja firma już korzysta z AZURE AD. W innym przypadku, pocztą e-mial zostanie wysłane jednorazowe hasło do zalogowania się.